İçeriğe geç

Tugay Gök Discord

Discord, özellikle popüler oyun akış platformu Twitch’in üyeleri tarafından kullanılan bir sesli IP ve mesajlaşma programıdır.
Discord’un kullanıcı arayüzü, Skype ile Slack arasında bir bağlantı gibi gözüküyor. Kullanımı tamamen ücretsizdir ve web, mobil ve masaüstü uygulaması olarak kullanılabilir.

Discord içinde, kullanıcılar kendi sunucularını oluşturabilir ve bu sunucularda özel, şifre korumalı veya genel kanalları barındırabilir. Kanal moderatörleri daha sonra bir kanala katılmaları için kullanıcılara davetiye gönderir. Echosec, Discord’un genel kanal API’sine erişir.

Discord sadece oyuncular için mi?
Aslen oyun topluluğu için inşa edilmiş olmasına rağmen, çok yönlü sohbet, video ve ses yetenekleri Aralık 2018’den bu yana 200 milyon kullanıcının çeşitli bir karışımını oluşturmuştur .

Artık uyumsuzluk, farklı ilgi alanlarına sahip benzer düşüncelere sahip insanların grupları arasında bir iletişim yöntemi olarak kullanılıyor. Anlaşmazlık kullanıcıları, halka açık veya özel olabilen “sunuculara” katılabilir ve DIY veya anime gibi tek bir konuya odaklanma eğilimindedir.
Gizlilik ve güvenlik
Uyuşmazlık, siber suçluların saldırılarına karşı savunmasız olduğu için eleştirildi ve platformun mahremiyeti ve güvenliği sık sık sorgulandı . Discord, eğitim içeriğinde ön plana çıkmakta ve kullanıcılarını hesaplarıyla ekstra güvenlik önlemleri almaya teşvik etmektedir.

Güvenlik sorunlarının ötesinde, Discord’ta yapılan konuşmalar yetişkin, uyuşturucu veya NSFW (İş İçin Güvenli Değil) içeriğini içerecek şekilde gelişti. Bazı sohbet odaları “18+ Topluluk olarak reklam vermesine rağmen, bu topluluklara katılmak için tek gerekli olan“ Sunucuya Katıl ”düğmesine tıklamaktır.

Diğer çevrimiçi forumlarda olduğu gibi Discord’da siber zorbalık riski de vardır . Sunucu yöneticileri, hoş olmayan dil veya davranışları başlatan bireyleri kaldırma yeteneğine sahiptir.

Tartışmalı Bir Tarih
2016’da ve 2017’nin başlarında, Discord’un sağ alt hareketle, grupların isimsiz ve özel kalma kabiliyetleri nedeniyle popüler oldu. Ağustos 2017’de, Charlottesville’deki VA’da “birleştirmek” mitinginde, Discord’un miting organizatörleri için bir planlama aracı olarak kullanıldığı keşfedildi . Discord o zamandan beri, bu hareketi desteklediği ortaya çıkan birkaç sunucuyu kapattı ve bu grupları hizmetten men etti.

Discord Veri Neden Önemli?
Discord’daki ortak kanallarda paylaşım yapan kişiler bu kanalları çoğunlukla yasa dışı faaliyetleri ve daha özel olarak narkotik kullanımı tartışmak için kullanıyorlar. Darknet’in aksine, içerik satın alma ve satmaya daha az odaklanır ve kullanımla ilgili sosyal ve kültürel innuendos sağlayan bilgi üzerine daha fazla odaklanır.

Birçok Discord kullanıcısı belirli ilaçları açıkça tartışır, başkalarının deneyimlerini sorgular ve birbirlerine belirli ilaç kokteylleri yapmaları konusunda talimat verir. Halk sağlığı veya aşırı doz gibi acil bir durumda, acil durum müdahalesinde bulunanların bu açık verilere erişmesi son derece değerlidir. Hangi maddelerin ve diğer faktörlerin dahil olduğu hakkında ipuçları toplamak için önemli bir yerdir.

Discord’un genel kanal verileri son zamanlarda Echosec platformuna tanıtıldı.

Echosec istemcileri şimdi Youtube, VKontakte , Reddit ve diğerleri gibi sağlayıcıların verilerinin yanı sıra Echosec’te açık Discord verilerini görüntüleyebilir .

Echosec, Discord içinde anahtar kelime ve kullanıcı adı aramalarını destekler. Echosec ayrıca Reddit ile çapraz gönderilen Discord verilerini de toplar.

Echosec’teki Discord verileri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve diğer sorularınız için, lütfen ekibimize danışın.

Tarih:Youtuber

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.